Mróz nie przeszkodził w uczczeniu Żołnierzy Wyklętych

Mimo mroźnej pogody i panującej na Litwie epidemii grypy, na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie przybyło ponad 300 osób, które oddały hołd bohaterom polskiego zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Bieg „Tropem Wilczym” odbywa się w Wilnie po raz czwarty. Organizatorem centralnym jest Fundacja „Wolność i Demokracja”, a inicjatorem i organizatorem wileńskiej edycji — Wileńska Młodzież Patriotyczna. Od dwóch lat współorganizatorem jest również Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie.

W tym roku Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych miał poważną konkurencję — właśnie 4 marca w Wilnie odbywa się największa impreza miasta — Kaziuki, czyli jarmark odpustu św. Kazimierza. Jednak ani tak zacna konkurencja, ani panujące na Litwie siarczyste mrozy i epidemia grypy nie przeszkodziły mieszkańcom Wilna uczcić pamięci Żołniery Niezłomnych.

Po raz drugi partnerem Biegu było litewskie wojsko, które częstowało zmarzniętych uczestników gorącą herbatą i pozwalało obejrzeć, a nawet dotknąć używanej przez siebie broni. Atrakcją był należący do żandarmerii wojskowej pojazd piechoty HMMWV z działkiem .50 cal. O atrakcje zadbał również nowy partner Biegu — Garnizon „Nowa Wilejka”, czyli grupa rekonstrukcji historycznej 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Ułani nie tylko pobiegli w biegu, ale też demonstrowali swoją sprawność w posługiwaniu się szablą i pozwolili uczestnikom samym się wykazać w cięciu łóz.

Nowością była jeszcze jedna dyscyplina biegowa — obok symbolicznego systansu 1963 m, a także dystansów 5 i 10 km, uczestnicy mogli się wykazać w marszu nordic walking na dystansie 5 km.

Patronem wileńskiej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” jest Sergiusz Kościałkowski „Fakir” — wileński Niezłomny, który jako ostatni spoczął na kwaterze wojskowej na Rossie obok serca Marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierz-poeta, bohater powieści Sergiusza Piaseckiego „Dla honoru organizacji”.

W mediach o biegu:

Materialy wideo:

Galerie zdjęć:

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” 2018Patronem wileńskiej edycji biegu jest Sergiusz Kościałkowski „Fakir”.Fot. Andrzej Gulbinowicz Fot. Marlena Paszkowska

Posted by Wileńska Młodzież Patriotyczna on Sunday, March 4, 2018

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s